


| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 6.58 mm |
| Width | 6.1 mm |
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Height | 2.29 mm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Forward Current | 15 A |
| Forward Voltage | 800 mV |
| Reverse Recovery Time | 6.8 ns |
| Average Rectified Current | 7.5 A |
| Max Reverse Voltage (DC) | 100 V |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 100 V |
| Element Configuration | Common Cathode |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 100 A |
| Reverse Voltage | 100 V |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 100 A |
| Reverse Current | 80 µA |
| Reverse Voltage (DC) | 100 V |
Stock: 14
Distributors
pcbx
Unit Price$0.46349
Ext.Price$0.46349
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.46349 | $0.46349 |
| 10 | $0.36653 | $3.66530 |
| 25 | $0.33325 | $8.33125 |
| 50 | $0.30299 | $15.14950 |
| 100 | $0.27548 | $27.54800 |
| 300 | $0.26379 | $79.13700 |
| 500 | $0.25259 | $126.29500 |
| 1000 | $0.23881 | $238.81000 |
